Z pohádky do pohádky

26.05.2021

Jakub Hübner, Z pohádky do Pohádky. Supraphon 2021.


Za okny skučí vítr, do skla bubnuje déšť a teploty taky zrovna nepřejí tomu, aby se člověk toulal venku. Takové počasí přímo nahrává tomu, aby se ke slovu dostala pohádka a na chvíli nás přenesla do říše fantazie. A právě do pohádky nás zavede druhé sólové album muzikálového zpěváka Jakuba Hübnera s názvem Z pohádky do pohádky. Vznikla kolekce čtrnácti písní ze známých pohádkových filmů a muzikálů. Pojďme si je představit.

První skladba Sbírka snů připomíná pohádkový muzikál Popelka. Příběh Popelky se objevoval ve všech možných žánrech. Známe operu, balet, film i muzikál. V Americe uvedli Popelčin příběh muzikáloví matadoři Rodgers a Hammerstein (tvůrci klenotů Oklahoma! nebo Carousel) jako televizní muzikál pro stanici CBS v roce 1957. U nás se Popelka dočkala své muzikálové podoby v roce 2000. Autorem hudby je skladatel Zdeněk Barták a libreto vytvořil textař a překladatel Michael Prostějovský. Muzikál se nejprve uváděl v pražském divadle Milénium, odkud se přestěhoval do GoJa Music Hall. V roli Popelky vystupovala např. zpěvačka Dasha. Píseň Sbírka snů byla napsána speciálně pro album Z pohádky do pohádky. Popelčin příběh dále zastupuje ústřední píseň z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku Kdepak, ty ptáčku hnízdo máš. Kdo by ji neznal? Každý rok se pravidelně objevuje v čase Vánoc. Hudba pochází z dílny Karla Svobody, text napsal Jiří Štaidl. Pro film ji nazpíval Karel Gott. Zajímavostí je, že v německé verzi pohádky zní pouze její instrumentální verze, protože Karel Gott tehdy zpíval u konkurence píseň Včelka Mája.

V roce 1959 se divákům poprvé představila princezna Lada v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Veršovaná pohádka s nezapomenutelnými postavami prince Radovana či krále Kazisvěta patří dnes už ke klasice. A počítá se k ní i píseň Prstýnek v podání Josefa Zímy. Autorem hudby je Bohuslav Sedláček, dramaturg a skladatel. Jeho tvorba je spojena zejména s Českým rozhlasem Brno. Text napsal režisér, scenárista, spisovatel, překladatel a jeden ze zakladatelů českého dabingu K. M. Walló. Na albu Jakuba Hübnera dostala písnička nový jazzový kabátek. Až mě překvapilo, jak hezká tahle skladba sama o sobě je. Dala by se použít i v jiném žánru než je pohádka.

V roce 2010 spatřil světlo světa jubilejní 50. animovaný film studia Disney Na vlásku. Příběh princezny Lociky a psance Flynna patří k nejdražším animovaným filmům. Zazněl v něm duet I See the Light nominovaný na cenu Oscar jako nejlepší filmová píseň a oceněný cenou Grammy. Autorem hudby je Alan Menken, text napsal Glen Slater. Jakub si na svou desku zařadil českou verzi písně pod názvem Mně se zdá, že svítá nám s textem Pavla Cmírala. Ke spolupráci si Jakub přizval svou muzikálovou kolegyni Natálii Grossovou. A jedno upozornění pro nás, holky. Až budete někdy sledovat pohádku Na vlásku, tak si pořádně prohlédněte postavu Flynna. Pro vytvoření jeho vzhledu prý studio sezvalo všechny zaměstnankyně, aby odsouhlasily, jak by měl vypadat. Flynn je dokonalý muž, přesně podle přání žen. :-)

A zpátky domů. Do jižních Čech nás zavede písnička Vím jedno oudolí, kterou pro pohádku Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna složil Miloš Krkoška a textem opatřil režisér, dramatik, scénárista a básník Václav Bárta.

Když Walt Disney v roce 1937 uváděl svůj první animovaný celovečerní film o Sněhurce a sedmi trpaslících, nikdo nevěřil, že by mohl mít úspěch. Výsledek předčil všechna očekávání. Z pohádky se stal hit a okouzluje diváky už více než 80 let. Písně pro film složili Frank Churchill a Larry Morey. Sněhurka se stala prvním americkým filmem, pro který bylo vydáno soundtrackové album. K nejznámějším skladbám filmu se bezesporu řadí píseň prince One Song, pro českou verzi pod názvem Jen Vám píseň svou zpívám. Český text je dílem Olgy Walló. Stejně jako u Prstýnku si dovedu představit, že by se tohle vyznání lásky mohlo objevit i jinde než v pohádce.

Už hezkou řádku let se závěr roku neobejde bez pohádky Mrazík. V roce 1998 získal příběh pyšného Ivana a hodné Nastěnky svou muzikálovou podobu. K původní filmové hudbě a písničkám Nikolaje Budaškina přidali skladatel Boris Urbánek a textař Jiří Sedláček ještě další. Zazpívala si Baba Jaga i její kocour. Muzikál určený původně pro uvedení na ledě se dostal i do kamenného divadla. Jako první ho uvádělo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Na albu Z pohádky do pohádky zastupuje muzikál Mrazík skladba Mé přání. Part polepšeného Ivánka si střihl Jakub Hübner a do role Nastěnky si přizval muzikálovou a operní zpěvačku Michaelu Štikovou Gemrotovou.

K mým oblíbencům patřila vždycky filmová pohádka Princ a večernice. Kromě trojice Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka jsem se vždy těšila na úvodní píseň Láska je ráj s hudbou Svatopluka Havelky a textem Pavla Kopty. Pro film ji nazpíval Ondřej Havelka, ale verze od Jakuba se mi zamlouvá ještě mnohem více. Na své album Film a muzikál si skladbu Láska je ráj zařadil i Petr Muk.

Když se řekne Rozvíjej se poupátko, každý hned vyhrkne Pyšná princezna. Černobílá pohádka o napravené princezně a moudrém králi se po své premiéře v roce 1952 nesetkala s příliš kladnými ohlasy kritiky, ale čas ukázal, že patří do zlatého fondu. Hudbu k písni Rozvíjej se poupátko složil Dalibor C. Vačkář (skládal i pro filmy Divá Bára či Hvězda zvaná pelyněk) a text pochází z pera Františka Hrubína.

Pohádku Šíleně smutná princezna zastupuje na albu skladba Znám jednu starou zahradu s textem Ivo Fischera. Kromě písniček, které časem zlidověly, potkalo pohádku i několik nepříjemností. Když se scénárista a herec Darek Vostřel dostal tzv. "na index", musela být z filmu vystřižena píseň rádců Kujme pikle. Všechny písně a hudbu pro film složil Jan Hammer, syn jazzové zpěvačky Vlasty Průchové. V té době mu bylo pouhých 17 let. Kvůli emigraci do Ameriky se jeho jméno nesmělo v titulcích uvádět. V Americe se prosadil a získal několik cen Grammy. K jeho nejznámějším dílům patří hudba k seriálu Miami Vice. Pro duet Znám jednu starou zahradu si Jakub přizval muzikálovou zpěvačku a pedagožku Soňu Jungovou. Muzikáloví nadšenci ji budou znát např. jako Paní van Hooperovou z muzikálu Rebecca.

V roce 2015 měla premiéru pohádka Sedmero krkavců v hlavní roli s Marthou Issovou. Na cenách Český lev získal film devět nominací, jednu za hudbu. Proměnil jen tři. Zpěvačka Dara Rolins, Daniel Hádl a Darina Lenártová pro film napsali píseň Chcem znamenie.

Pohádka Jak se budí princezny mi v paměti uvízla hlavně kvůli skvělému Vladimíru Menšíkovi. K tomu se pojí ještě nádherná hudba Karla Svobody a texty Zdeňka Borovce. Píseň O šípkových růžích patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším skladbám. V Jakubově podání zní jako stará španělská legenda.

Neposlušnou čarodějnici Saxanu z filmu Dívka na koštěti si zahrála Petra Černocká a stejnojmenná píseň s hudbou Angelo Michajlova a textem Pavla Kopty patří k oblíbeným hitům. Společně s Kubou Hübnerem v písni Saxana vystoupil sbor Athiny Langoské a musím říct, že tahle pecka dokáže pěkně rozdovádět. :-)

Bitvy jsou dobojovány, drak je poražen, princezna zachráněna a pohádka končí. Závěr alba patří písni A pohádky je konec z filmu Nesmrtelná teta s nezapomenutelnou Jiřinou Bohdalovou v roli Závisti. Hudbu k písničce složil Ondřej Soukup a text napsala Gabriela Osvaldová. Pro film ji nazpívali Lucie Bílá a Kamil Střihavka. Na desce si ji společně s Jakubem zazpívala zpěvačka Dasha.

Zpěváky doprovázel Muzikálový orchestr CMPO pod vedením dirigenta Michala Macourka a Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Petra Vronského.

Pohádkový je i vzhled samotného alba. Veselé kresbičky doplňují informace k jednotlivým skladbám a úvodní slova těch, kteří se na vzniku podíleli.

Album Z pohádky do pohádky je sbírkou krásných melodií, na kterých jsme vyrůstali a přitom jsme si ani nestihli uvědomit, jakou hodnotu mají skladby samy o sobě. Nové aranže pomohly vyniknout jednotlivým písním a posunuly je o úroveň výš. Pokud si chcete udělat hezkou chvilku a zavzpomínat na své oblíbené pohádkové hrdiny pak je album Z pohádky do pohádky ta pravá vstupenka do světa fantazie.