Páteční večer zářil Netichou nocí. Online koncert Tomáše Vaňka, 18. 12. 2020

19.12.2020

V trendu online koncertů se pokračuje i nadále a tak jsem si před Vánoci dopřála ještě jeden zážitek. V pátek 18. prosince před šestou hodinou odpolední jsem se usadila před obrazovkou a čekala, až začne koncert herce a zpěváka Tomáše Vaňka. Mnozí ho jistě budou znát jako představitele vikomta Raoula de Chagny z české verze muzikálu Fantom Opery. Ale nejen odtud. Pokud jste už někdy zavítali do pražského Divadla Na Prádle, budete znát jeho jméno z muzikálů Tick. Tick. Boom! nebo NE/NORMÁLNÍ.

Koncert začal písní Nejhezčí čas vánoční (v originále It's The Most Wonderful Time of the Year) s českým textem Rudolfa Kubíka. Vánoční atmosféra na nás dýchla jak z textu písně, tak z obrázků s vánoční tematikou, které se na obrazovce objevovaly. Tomáš přivítal všechny diváky a vyzval je, aby si ke sledování přichystali oblíbené občerstvení. No, to jsem si nepřipravila a i když jsem si mohla koncert pozastavit a pro něco si dojít, neudělala jsem to. Koncert byl předtočený dopředu, ale já to prostě neumím. Stejně jako v divadle si chci i přenos vychutnat bez přerušení. :-)

Další na programu byla skladba I'm Still Standing s hudbou Eltona Johna. Tomáš pro svůj koncert použil verzi z filmu Sing. Kolem zpěváka vířily hvězdy a melodická píseň jistě rozhýbala nejednoho diváka či divačku.

Přípravy na Vánoce a s nimi spojené návštěvy připomněla píseň Zář Vánoc, kterou v originále pod názvem Last Christmas s hudbou George Michaela, slýcháme každý rok z rádií. Dokonce byla posluchači zvolena nejotravnější vánoční písní. :-) Ale to nám nevadilo. V pauzách mezi zpěvem si Tomáš od mikrofonu odskočil vždy na čas do kuchyně, aby pro své hosty připravil jednohubky. K dokreslení vánoční atmosféry nechyběla santovská čepička.

Každý správný televizní pořad musí být přerušen reklamou. Čím více tím lépe. A nepřišli jsme o ni ani my v průběhu koncertu. Přišla řada na první ze dvou reklam. Na střeše domu se tísnili sobi. Jak to říci slušně? No, asi bude lepší to říci rovnou naplno - notně vykrmení a těžcí tak, že nakonec i se Santovými saněmi spadli dolů. A do toho se ozval hlas předčítající varování ministerstva stravovnictví. Ano, vidíte dobře. Ministerstvo stravovnictví varovalo, že pokud nám letos bude o svátcích špatně, nemůžeme vinit epidemii. Prostě jsme se jako každý rok přecpali. :-) Ale ono to není ani tak moc těžké, když si vzpomenu na všechny dobroty, které se na Vánoce chystají. :-)

Po reklamě pokračoval program dál skladbou To je den. V originále je známá pod názvem Have Yourself A Merry Little Christmas a český text k ní napsal Pavel Vrba. Tak jako Tomáš by ten vánoční shon chtěla prožít asi většina hospodyněk. Pěkně vleže na zádech mezi polštáři. :-)



Svého zástupce našel v programu i muzikál. Přišla řada na Spojení písní Somewhere Over the Rainbow a Home. Obě dvě pochází z příběhu o Čaroději ze země Oz. Když jsem tohle spojení slyšela poprvé, byla jsem zmatená. Skladba Somewhere Over the Rainbow poprvé zazněla ve filmu The Wizard of Oz z roku 1939. Tady ji zpívala Dorotka v podání Judy Garlandové. Píseň Home pochází z hudebního filmu The Wiz z roku 1978, ve kterém se objevili např. Michael Jackson či Diana Ross. I když skladby od sebe dělí skoro 40 let, fungují společně více než dobře. Tomáš si vybral verzi Jeremyho Jordana, která je o trochu delší než verze, které jsem zatím poznala.

Následující skladbu slýcháme pravidelně v rádiích, ale kromě toho se objevila i ve filmu Moulin Rouge. Hudbu k ní složil Elton John a text napsal Bernie Taupin. Zazněla píseň Your Song. Za zpěvákem se v průběhu písně objevovala anglická slova krása, láska, pravda apod. Nejspíš připomínka toho, co by pro nás v této době mělo být nejdůležitější. :-)

A přišel čas na další reklamu. Tentokrát jsme se ocitli na vánoční besídce a organizátorka zrovna oznamovala, že po písničce bude na diváky čekat v předsálí občerstvení. To se ale nelíbilo klavíristce, která doprovázela sbor. Opřela se do kláves a koleda Rolničky, rolničky ještě nikdy nebyla hrána a zpívána tak rychle. Poté následoval hromadný úprk ze sálu za občerstvením. Jídlo, to prostě chceš!

Po reklamě přišel na řadu další muzikálový kousek. Píseň Mít sen (The Impossible Dream) z muzikálu inspirovaného Cervantesovým Donem Quijotem Muž z La Manchy (The Man of La Mancha) s českým textem Pavla Šruta. V souvislosti s touto písní promluvil Tomáš o čase Vánoc jako o ideální době na plnění snů. I když to nemusí vždy vyjít, stojí za to se o to aspoň pokusit.

Skladba Spolu o Vánocích (Baby Please Come Home) s českým textem Rudolfa Kubíka se objevila i na vánočním albu Moniky Absolonové. Bylo tedy velmi zajímavé slyšet tuhle píseň znovu ale z jiné strany. Monika zpívala z pozice matky, Tomáš z pozice otce a v rockovějším kabátku. Mohli jsme se také pokochat fotografiemi Londýna.

Myslím, že mezi námi není nikdo, kdy by alespoň jednou v životě neviděl film Sám doma. Příběh malého kluka, který musí ubránit dům před lupiči, se dočkal tří dílů a patří ke stálicím televizních programů každé Vánoce. Obsahuje jednu nádhernou skladbu s hudbou Johna Williamse. Píseň Somewhere In My Memory jsme si mohli vychutnat v premiéře. Tomáš si k ní napsal český text a představil nám ji pod názvem Vzpomínky, ty známé. Zpívá v ní např. o pečení cukroví s maminkou. Na to mám taky jednu vzpomínku. Moje maminka je trochu temperamentnější povahy, když se něco nedaří hned napoprvé podle jejích představ, dokáže pěkně prskat. Když jsem byla malá, vyzkoušela nový druh cukroví. Kolečka napůl máčená v čokoládě, která nechávala tuhnout na plechu. Všechno vypadalo krásně, do chvíle než přišel čas uložit cukroví do krabičky. Každý kousek, který podebrala nožem, praskl. Klidná atmosféra se pomalu začala měnit a měnil se i maminčin slovník. Výsledek pokusu dopadl špatně. Cukroví skončilo v odpadkovém koši a ostatní členové rodiny se radši uklidili z jejího dosahu. Když vztek vyvrcholil, vyběhla z kuchyně a z vedlejšího pokoje jsme slyšeli zlostné lomcování oknem. Najednou vše utichlo. Maminka se vrátila do kuchyně a byla až neuvěřitelně klidná. Nakonec se přiznala, že ve vzteku utrhla u okna kličku. Vztek byl rázem tentam. :-) Letos jsme spolu opět pekly cukroví a vzpomněly jsme si na tuhle příhodu. Maminčina reakce byla kouzelná. Řekla: "Vidíš, jak jsem byla mladá a blbá. Kdybych ten plech nechala chvíli nahřát, tak se nezničilo nic." Člověk se učí celý život. :-) Po písničce následovala ukázka z filmu s dabingem poněkud odlišným, než na jaký jsme zvyklí. Ostatně, posuďte sami. :-)



Součástí programu se stala skladba Otčenáš (Bring Him Home) z muzikálu Bídníci s hudbou Clauda-Michela Schönberga a českým textem Zdeňka Borovce. Než Jeana Valjeana bych Tomáše viděla spíš jako Maria. :-)

Koncert se pomalu chýlil ke svému konci a zbývaly už jen dvě skladby. Vánoční (The Christmas Song) rovněž s textem Zdeňka Borovce. Na obrazovce se objevil citát Charlese Dickense o Vánocích a začal poslední kousek programu. Tradiční vánoční píseň z první poloviny 19. století Pán jde k nám (Oh Holy Night, ve francouzském originále Minuit, chrétiens) s hudbou francouzského skladatele Adolpha Adama a se slovy Placida Cappeau. Český text napsal Zdeněk Borovec.

S koncertem se pojí jedna krásná akce. Tvůrci si přáli potěšit co nejvíce posluchačů a zpříjemnit tuto těžkou dobu těm, na které doléhá nejhůře. Oslovili proto domovy seniorů, dětské domovy, nemocnice a další organizace napříč Českou republikou a Slovenskou republikou. Nápomocni mohli být i samotní diváci. Pokud věděli o někom, komu by koncert mohl udělat radost, měli možnost dát tip. Pro Českou republiku byla styčným důstojníkem Petra Srbová a pro Slovensko Romana Švecová. Podařilo se oslovit asi 100 organizací. Krásný výsledek. Poslali jste svůj tip? Já ano. :-)

Koncert skončil. Byl to milý zážitek plný krásných melodií v neobvyklých aranžích, přesně jak bylo ohlášeno. Vtipné reklamy odlehčily celý pořad a určitě na ně jen tak nezapomeneme. :-) Pokud by někdy došlo k vydání DVD s celým záznamem, ráda bych si ho koupila. Až jednou budeme vzpomínat na časy s pandemií, chtěla bych si připomínat jen hezké věci. Děkuji všem, kteří se na koncertě i na šíření radosti podíleli.