Na Vivaldiho! Festival hudby Zámek Dobříš 13. 8. 2021

20.08.2021

Když se řekne Čtvero ročních dob, naskočí nám automaticky jméno barokního hudebního skladatele Antonia Vivaldiho. Narodil se v roce 1678 v Benátkách do rodiny holiče a hudebníka. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu a zajištění existence byl určen ke kněžskému povolání. Kromě toho působil jako učitel houslové hry v sirotčinci Ospedale della Pietà v Benátkách. Patřil k velmi plodným autorům. Na svém kontě má 50 oper, 60 mší, řadu symfonií atd. Vivaldiho dílo bylo známé i českému publiku. Zasloužil se o to hrabě Václav z Morzinů, v jehož službách Antonio Vivaldi nějaký čas působil. Ctitelem jeho hudby byl i rakouský císař a český král Karel VI. Zřejmě na jeho pozvání přijel skladatel v roce 1740 do Vídně, kde v následujícím roce zemřel.

Tak to by byla základní holá fakta, která si buď pamatujeme ze školy, nebo se dají dohledat. Ale co, kdyby o svém životě přišel povyprávět sám Antonio Vivaldi? Ne, nezbláznila jsem se. Byla jsem u toho. :-) Dostali jsme takovou možnost díky prvnímu ročníku Festivalu hudby Zámek Dobříš, který se konal, jak už název napovídá, na rokokovém zámku Dobříš. Festival je společným dílem herečky pražského Dejvického divadla Zdeňky Žádníkové Volencové a houslového virtuosa Jaroslava Svěceného. Součástí programu bylo představení spojující činohru s hudbou Na Vivaldiho!. Koncert s divadlem nebo divadlo s koncertní vložkou? To je na každém, co si z toho vybere. Premiéru mělo toto nevšední představení v roce 2018 na pražském Žofíně. Autorkou scénáře je Zdeňka Žádníková Volencová, která v příběhu hraje Antoniovu matku a jeho múzu Annu Girò. Antonia Vivaldiho ztvárňuje Jaroslav Svěcený. Oba aktéry doprovází Komorní orchestr Virtuosi Pragenses. Hudebníci nejen, že hrají, ale podílí se i na činoherních částech.

Usadili jsme se na nádvoří zámku a čekali, až začne představení. Na jeviště přišli hudebníci, Antonio a jeho maminka. Mladý Antonio Vivaldi se vydával na kněžskou dráhu. Jak poznamenala sama autorka, kouzlo open air představení je v tom, že se může stát cokoliv. A taky se stalo. Ten den se v zámecké restauraci konala svatba a k té patří hudba. Co čert nechtěl, muzikanti ze svatby odjížděli zrovna v okamžiku, kdy už probíhalo představení Na Vivaldiho!. Dodávka nastartovala. Hukot motoru by za chvíli přestal, ale objevil se problém. Kdo už na Dobříši byl, tak ví, že průjezd na nádvoří není zrovna nejširší. A když máte z každé strany ještě stánky a vyhýbáte se lidem, může se stát opravdu cokoliv. Řidič si špatně najel. Nepříjemný rušivý moment, ale účinkující se s tím vyrovnali skvěle. Vznikla zajímavá dramatická situace, když Antonio Vivaldi a jeho kolegové komentovali, co se děje za zády diváků. Rozproudila se debata o výhodách koňské dopravy. Za povzbuzování účinkujících se nakonec dodávce podařilo odjet a představení mohlo nerušeně pokračovat. 



Činoherní části se zabývali životem slavného skladatele, od jeho dětství až do konce. Suchá historická fakta nám účinkující přiblížili velmi svěžím a vtipným způsobem. Antonio Vivaldi byl vynikajícím učitelem a tak došlo i na to. Na jeviště přichází tři hudebnice na zkoušku orchestru a mistr je vítá slovy: "Jdete pozdě, holky." Zdeňka Žádníková Volencová se publiku představila nejen jako herečka a moderátorka, ale i jako hudebnice a básnířka. Během festivalu několikrát zahrála na příčnou flétnu. Poslechli jsme si také ukázku její literární tvorby. V průběhu představení zazněla báseň Vivaldi. Krásná. 

Celoživotní múzou Antonia Vivaldiho byla herečka a zpěvačka Anna Girò. Hrála ve všech jeho operách a prakticky spolu žili. Kvůli nevhodnému způsobu Antoniova života se zlobili i jeho církevní nadřízení. A zrovna ve chvíli, kdy se Antonio pokoušel vysvětlit, jak to vlastně s tím vztahem mezi nimi je, začal orchestr ladit nástroje. Mistr Vivaldi tím byl samozřejmě dotčen a hudebníkům to vyčetl: "Proč zase ladíte, když to chci všechno vysvětlit?" A tak se pokusil vysvětlit vše aspoň publiku. O nic přece nejde, bydleli spolu ve stejném domě. A když už byl u problému bydlení, zeptal se hned diváků, kolik si platí za otop.

Nedílnou součástí představení byla hudba. Podle období o kterém, byla zrovna řeč, následovaly ukázky Vivaldiho díla v mistrném podání Jaroslava Svěceného a orchestru Virtuosi Pragenses. Měli jsme možnost poslechnout si Concerto in D con Violino Solo obligato, op. 3 č. 9, Koncert a-moll Op. 3, Nr. 8 pro dvoje housle a komorní orchestr, Koncert F-Dur pro flétnu, smyčce a continuo a nemohlo chybět Čtvero ročních dob. Všechny skladby doprovázely vysvětlující komentáře.

Představení Na Vivaldiho! zcela předčilo má očekávání. Odnášeli jsme si spoustu dojmů a nových informací. Všichni účinkující byli odměněni potleskem vestoje. Troufám si tvrdit, že je to představení pro celou rodinu. Bude bavit malé i velké. A jedna perlička na závěr. Během koncertu hrál pan Svěcený na historické housle, které skutečně zažily dobu Antonia Vivaldiho.


K představení Na Vivaldiho vznikl také krásný videoklip.