Koncert filmové hudby se Symfonickým orchestrem Dalibora Havlíčka, 17. 9. 2021

19.09.2021

Filmové melodie patří k jedněm z nejkrásnějších. Ve filmu je kolikrát ani nevnímáme a je to velká škoda. Často až když posloucháme hudbu samostatně, uvědomíme si, jaké nádherné kousky skladatelé vytvořili. Možnost užít si koncert složený jen z filmové hudby se mi naskytl, když do Příbrami zavítal Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka. A zážitek to byl opravdu luxusní. :-)

Orchestr založili v roce 2016 Michal Zeidler (koncertní mistr souboru) a Dalibor Havlíček (dirigent). Repertoár tělesa je rozsáhlý, od klasických skladeb, přes filmovou a muzikálovou hudbu až po melodie z pohádek. V době Vánoc uvádí orchestr Českou mši Vánoční. Doprovází sólové zpěváky i pěvecké sbory.

Usadili jsme se do sedaček a koncert začal. Protože šlo o filmovou hudbu, na začátku zazněla znělka filmového studia Twentieth Century Fox Film Corporation 20th Century Fox Fanfare. Znělka vznikla v roce 1933, ale původně byla kratší. O dvacet let později byla prodloužena.

Po úvodní znělce jsme se ocitli ve světě nadpřirozených bytostí. Orchestr nás zavedl do druhého filmu z tetralogie Stmívání. Skladbu New Moon složil Alexandre Desplat. Ve světě čar a kouzel jsme zůstali i v dalším čísle. Série filmů o mladém čaroději Harry Potterovi nabídla mnoho prostoru pro hudbu. Jistě nebylo lehké vybrat jeden "kousek". Pro koncert zvolili účinkující skladbu Journey to the Cave, která zazněla ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve. V řadě filmů nese číslo 6. Jejím autorem je skladatel Nicholas Hooper.

Od filmu jsme si na chvíli, ale skutečně jen na chviličku, odskočili s písní skupiny Queen The Show Must Go On. Sólo na violoncello hrál Lukáš Hrnčárek. Tahle skladba patří k mým oblíbeným, takže jsem si vrněla blahem. :-)

Válečný film Pearl Harbor přiblížila publiku skladba Tennesse. Autorem hudby k filmu je Hans Zimmer.



Seriál Hra o trůny mě nijak nezaujal, ale jedno se mi zalíbilo moc. Úvodní znělka k titulkům, proto jsem se zaradovala, když se v programu objevila skladba Game of Thrones od Ramina Djawadiho. Sólo na violoncello opět hrál Lukáš Hrnčárek. Kromě Hry o trůny jsme si mohli připomenout i další seriál. Kriminální seriál Hawaii Five-0 se vysílal v letech 1968-1980 a dočkal se i remaku. Autorem soundtracku je Mort Stevens.

Následovaly dvě čísla ze slavné indiánky Poslední Mohykán. Film vznikl podle stejnojmenného románu Jamese Fenimora Coopera. Spisovatel v něm popisoval skutečnou událost - bitvu o pevnost William Henry. Orchestr nám z filmu připomněl části Main Theme a Fort Battle, jejichž autorem je Trevor Jones. V programu koncertu nechyběl ani jeden z nejznámějších skladatelů filmové hudby Ennio Morricone. K jeho nejslavnějším melodiím, které pronikly i do repertoáru zpěváků, bezesporu patří skladba Jill's Arrival z westernu Tenkrát na Západě. Sólo na klarinet si zahrála Natálie Hrdová. Když jsem se rozhlédla sálem, nemohla jsem si nevšimnout zasněných výrazů ostatních posluchačů. :-) A nechyběla ani připomínka jednoho z nejznámějších westernů. Kdo z nás by neznal náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho věrného přítele Old Shatterhanda. Oba hrdiny stvořil spisovatel Karl May a podle jeho románů vznikly neméně oblíbené filmy. Do programu koncertu byla zařazena skladba Old Shatterhand.

Melodie Mission Impossible je notoricky známá. Každý z nás ji už někdy slyšel a nemusel ani vidět filmy s Tomem Cruisem. Při poslechu jsem si říkala, jestli skladatele Lalo Schifrina někdy napadlo, jak masivně se tato melodie rozšíří? Prostoru pro sóla bylo více než dost a my jsme si je náležitě užívali. :-) Na klavír hrála Aneta Jedličková, na flétnu Veronika Vaníčková, na baskytaru Martin Kravka, na violoncello Lukáš Hrnčárek a na trubku David Vaňuga. Stejně známá a temperamentní je dobrodružná Raiders March z filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy. Autorem hudby k filmové tetralogii o archeologovi, ke kterému neodmyslitelně patří klobouk, bič a šibalský úsměv Harrisona Forda, je John Williams.



Po přestávce se začalo pěkně zostra. Na program přišla taneční úprava skladby Gonna Fly Now z filmu o boxerovi Rocky Balboovi. Autorem hudby k filmu, který se dočkal sedmi pokračování, je Bill Conti.

Z filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly pro nás účinkující vybrali skladbu The Medallion Calls, od skladatele Klause Badelta.

V programu se nezapomnělo ani na děti a na řadu přišel oblíbený animovaný film Madagascar. Hans Zimmer je autorem melodie s názvem Útěk ze ZOO. Chvíli jsem si říkala, jestli nezazní oblíbená píseň krále Jelimána, co tak rád trsá, trsá. :-)

Milým překvapením se stala skladba The Entertainer od Scotta Joplina, kterou nejvíce proslavil film Podraz.

Koncert se pomalu chýlil ke svému konci a čekalo nás už jen pár skladeb. Jednou z nich byla píseň z prvního českého filmového muzikálu Starci na chmelu Milenci v texaskách od autorů Jiřího Bažanta, Jiřího Maláska a Vlastimila Hály.

Poslední písní koncertu se stala úvodní skladba westernu Sedm statečných od skladatele Elmera Bernsteina. 



Potlesk publika byl bouřlivý a nebral konce. Nechtěli jsme účinkující nechat odejít a nakonec jsme si vytleskali čtyři přídavky. :-) Prvním byla nádherná skladba Hallelujah od Leonarda Cohena, následovala pohádková melodie z večerníčku Pat a Mat s humornou vsuvkou kontrabasisty. I my diváci jsme byli zapojeni a podle pokynů pana dirigenta tleskali do rytmu, buď silně, nebo potichu. :-) Pak ke své hanbě musím přiznat, že třetí přídavek si nepamatuji. No, už je to tak. Ale vím zcela jistě, že na závěr zazněla ústřední melodie z kresleného seriálů o rodině Smolíkových. A pak už byl opravdu konec. Škoda. :-)

Zážitek z koncertu byl velmi silný. Na hudebnících bylo vidět, že je hraní těší. Velkým přínosem koncertu byl také podrobný program, ze kterého jsme se dověděli spoustu zajímavých informací. A mě napadla ještě jedna myšlenka. Že jsem vlastně dosud neviděla boubelatého dirigenta. No, není divu. Tolik pohybu co dirigent během jednoho koncertu má, to by ani nešlo, aby byl oplácaný. :-)