Čochtan vypravoval v píseckém divadle, 22. 5. 2018

14.08.2018
Divadlo Fráni šrámka v Písku, foto: autorka
Divadlo Fráni šrámka v Písku, foto: autorka

Víte, kdy člověk pozná, že začíná stárnout? Když zapomene, že má jít do divadla. A přesně to se stalo mně. Ještě, že jsem šla zase v houfu, ostatní mne doma nenechali. A je to moc dobře, protože takovou legraci bych nerada zmeškala.

Dnešní večer jsme strávili v Divadle Fráni Šrámka v Písku. Moc hezké divadlo tam mají, jen bez stálého souboru. Konají se tu hlavně pohostinská představení. A dnes sem zavítala Divadelní společnost Josefa Dvořáka s představením Čochtan vypravuje (Divotvorný hrnec).

Je vám ten titul povědomý? Já myslím, že určitě. Jde zřejmě o první americký muzikál uvedený v češtině. V originále známý jako The Finian's Rainbow autorů Burtona Lanea, Edgara Yipa Harburga a Freda Saidyho. Premiéru měl na Broadwayi v roce 1947. Příběh irských přistěhovalců, které po cestě Amerikou doprovází skřítek, se zalíbil dvojici V+W. 6. března 1948 uvedli Divotvorný klobouk ve svém divadle. Byla to jejich poslední společná hra. Doznala i malých úprav. Ze skřítka se stal "pravý tuzemský vodník", kterého si s chutí zahrál Jan Werich. Jiří Voskovec hru režíroval.

Příjezd českého emigranta Josefa Maršálka a jeho dcery Káči rozpoutá ve Štědré Dolině ve státě Missitucky (čti "mysitaky") řetězec bláznivých situací, když si Maršálek koupí část pozemku, aby tam mohl ukrýt hrnec se zlatem, který si dle svých slov vypůjčil od vodníka Čochtana ze Zlaté stoky, okres Třeboň. Doufá, že zbohatne a obstará věno pro Káču. Ta mezitím potkává Woodyho Rychtarika, do kterého se zamiluje. Woody má němou sestru Zuzanu a je trnem v oku senátoru Randallovi, který by Štědrou Dolinu rád rozprodal. S pomocí kouzelného hrnce jsou napraveny nespravedlnosti mocichtivého senátora, který na vlastní kůži pozná, jak se žije černochům. Němá Zuzana získá díky kouzlu řeč. Hrnec však splní pouze tři přání a Čochtan se stane člověkem. Káča se šťastně vdá za rebela Woodyho i bez bohatého věna a její otec se vrátí zpátky do Třeboně, kde je jeho domov. 

Od roku 1993 je Divotvorný hrnec součástí repertoáru Divadelní společnosti Josefa Dvořáka, který v něm ztvárňuje hlavní roli Čochtana. Český emigrant tu byl přejmenován na Nováka.

Jestli jste už nějaké představení navštívili, tak víte, že Josef Dvořák je nezkrotný živel, který rád improvizuje. A dnešní večer byl skutečně přehlídkou jeho vtipu. Jen bych asi nechtěla být v kůži jeho kolegů, kteří byli neustále vyváděni z míry a museli přemáhat záchvaty smíchu.

Celý sál bublal a stačilo jen vidět, jak se Čochtanovi zajiskřilo v očích, vždy když ucítil příležitost ke vtipné narážce. Novák vysvětluje Čochtanovi, že se ocitl v Americe. Čochtan se zahleděl do řad hlediště a po chvíli prohlásil: "Tohle je Amerika? To jsme se zrovna trefili do chudinské čtvrti." Publikum se rozesmálo. Na to vodník pravil: "Jak vidím, chudá, ale veselá. To je dobré." A pak už to jelo jako na horské dráze. Svého kolegu Karla Gulta (Novák) rozhodil tak dokonale, že si nemohl vzpomenout na následující text. A když už to vypadalo, že si vzpomene, Čochtan ho rozhodil znovu otázkou, zda si je skutečně jistý tím, co chce říci. Odpověď zněla: "Ještě v šatně jsem si jistý byl."

Byl to skvělý večer. Odcházeli jsme všichni vysmátí a ve velmi dobré náladě, kterou nám nezkazil ani večerní déšť.

Jediné, co mi trochu chybělo u Dvořákovy inscenace, bylo to, že Woody nezpíval. Když si vzpomenu na skladby Tam za tou duhou, S čertem si hrát nebo Ten, kdo nemá rád, ty jsou psány jako duety s Káčou. Ta to odzpívala všechno sama. Ale musím pochválit Stanislavu Topinkovou (Káča) a Blanku Tůmovou (Bellinda), obě zpívají krásně.


Představení Čochtan vypravuje (Karel Gult a Josef Dvořák), zdroj: https://www.josefdvorak.cz/cochtan-vypravuje/
Představení Čochtan vypravuje (Karel Gult a Josef Dvořák), zdroj: https://www.josefdvorak.cz/cochtan-vypravuje/