Český muzikál žije! Legenda jménem Holmes, 31. 5. 2019

03.06.2019

Muzikálová tvorba se dělí na licenční a původní. Původní tvorba u nás v poslední době trochu pokulhávala. Ale nemusíme zoufat. Máme tu dílo, které aspiruje na důstojného nástupce Draculy apod.

V loňském roce měl v Hudebním divadle Karlín premiéru muzikál Legenda jménem Holmes. Příběh slavného detektiva Sherlocka Holmese a jeho tvůrce sira Arthura Conana Doyla vytvořil Ondřej G. Brzobohatý. V tomto případě se v jedné osobě spojili autoři tři, protože Ondřej je tvůrcem hudby, libreta i textů písní.

V ději se prolínají dvě reality. Svět sebevědomého a všemi obdivovaného detektiva Holmese se světem nesmělého spisovatele Arthura Conana Doyla. Když se teď zpětně zamýšlím nad dějem, připomíná mi film s Jeanem-Paulem Belmondem Muž z Acapulca. Spisovatel Francois Merlin promítá do svých knih vlastní pocity a křivdy. Hlavní postavou jeho příběhů je neporazitelný a všemi obdivovaný agent, přesně takový hrdina, jakým by si autor přál být. Hlavním "záporákem" je postava až neuvěřitelně podobná zlotřilému vydavateli, který chce spisovatele o vše obrat. A nechybí ani velká láska a osudová žena. Ale zpět k divadlu. Zatímco Sherlock Holmes musí zabránit profesorovi Moriartymu, aby uvrhl svět do válečné vřavy, spisovatel Arthur se musí postavit svému vydavateli a zabránit tomu, aby ho zdiskreditoval před veřejností a připravil ho o práva k jeho dílu. Podaří se jim to? To vám nebudu prozrazovat. Zajděte si do divadla. :-)

Muzikál má krásnou scénu, kterou vytvořila Michaela Horáčková Hořejší. Kulisy vkusně doplňují projekce. Nezapomenutelnou je pro mě scéna s přijíždějícím vlakem. Přiznám se, že když se ze tmy přibližovalo světlo lokomotivy, byla ve mně malá dušička. :-) Celkový dojem podtrhují kostýmy od Kristiny Záveské.

Hlavní dvojici Arthura/Sherlocka hrál Lukáš Janota. Moc se mi líbil herecky i pěvecky. Dokázal oběma postavám vtisknout jedinečnost. Sherlock byl sebejistý génius, kterého by člověk občas rád sám přiškrtil. Arthur byl tou správnou šedou myškou, která v divákovi vzbuzovala soucit a chuť ho chránit. Dokonalé protiklady. :-) Dvojroli profesor Moriarty/vydavatel Cromwell ztvárnil Jan Sklenář. Obě postavy jsou záporné, ale zároveň i komické. Muzikál obsahuje odkazy a jemné narážky na jiná díla, např. Moriarty prchá před Sherlockem Holmesem ve stylu Mary Poppins. A dokonce dojde i na Fantoma Opery. Oba hlavní hrdinové mají kolem sebe dobré přátele. Na Sherlockově straně stojí věrný Dr. Watson a Arthur má zase Dr. Sigmunda Freuda. Do obou rolí se plynule převtěloval Marek Holý. Zejména Dr. Freud byl velmi roztomilý, se svými nepoddajnými vlasy. Osudovou ženu Louisu/Irene ztvárnila Anna Fialová. K proměnám z jedné postavy do druhé docházelo tak rychle, že si ani nedokážu představit, jak to všechno zvládali. Na scéně začne zpívat Irene, obejde strom a už je tu Louisa. Během pár vteřin. Postavy, bez kterých si nedovedeme představit žádný příběh o Sherlocku Holmesovi, hráli Jaromír Dulava a Jaroslava Kretschmerová. Ano, řeč je o inspektorovi Lestradovi, vždy lehce zaostávajícím za geniálním detektivem, a hospodyni z Baker Street paní Hudsonové. Výkony obou herců mě velmi mile překvapily.

Muzikál má vtipné dialogy a hudbu, která chytne. Co číslo, to jiná melodie. Nic se neopakuje. Najdeme tu operetu, swing, pop i irské melodie. Hudební divadlo Karlín má vlastní orchestr a to je hned zážitek znásoben. Orchestr je zapojen i do děje. Živá hudba skvěle podtrhuje úžasné výkony všech účinkujících.

Závěrem můžu jen dodat, že Legenda jménem Holmes je důkazem toho, že u nás máme autory, kteří dokáží napsat poctivý původní muzikál. Doufám, že nezůstane jen u jednoho a budeme se moci těšit i na další díla Ondřeje G. Brzobohatého. Myslím, že jedna návštěva v Baker Street mi rozhodně stačit nebude. Chci se podívat i na ostatní alternace. :-)


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky